سیگار و روش ترک آن

ترک سیگار یکی از آرزوهای هر سیگاری است.

به ندرت میتوانید فردی را پیدا کنید که سیگاری باشد و از سیگار واقعا لذت ببرد. در سالهای اخیر هم NGO های زیادی تشکیل شده اند که تلاششان کم کردن مصرف دخانیات می باشد.

امروزه در هر ساختمان تجاری یا هر وسیله نقلیه یا هر رستورانی که قدم میگذارید غیرممکن است به علائم مموعیت مصرف دخانیات روبرو نشوید.

حتی بعضی کشورها تولید کنندگان دخانیات رو وادار به چاپ علائم و شعارهای ضد دخانیات بر روی بسته بندی ها و محل های توزیع مواد دخانی کرده اند.

این حرکتها و این برخوردها عموما بی نتیجه بوده و باعث میشوند کل هزینه این نوع ضد تبلیغات بر روی قیمت مواد دخانی اضافه گردد. در عیر اینصورت نیز شرکتها حاضر به تقبل این هزینه ناچیز برای سود بی حسابشان خواهند بود.

ما در اینجا قصد نداریم محاسبه کنیم و دریابیم چه شرکتهایی و به شکلهایی دارن تبلیغ سیگار میکنند و در این راه چه درآمدهای کلانی نصیب صاحبانشان میکنند.

چون به سادگی با یه جستجوی سریع در اینترنت میتوان به تمام این اطلاعات که واقعا برای من و شما بی ارزش هستند دست یافت.

ما در این مقاله قصد داریم که بدریابیم سیگار از کجا وارد زندگی بشر شد. چطور تبلیغ شد و چطور گسترش پیدا کرد و در عصر حاضر به چه سلاحهایی برای حفظ مشتریان خود در برای ضد تبلیغها مجهز شده و در نهایت چطور میشود از مصرف این محصول خلاص شد؟

ظهور سیگار

از مطالعه تصاویر و اطلاعات باقیمانده مربوط به قرن 9 میلادی چنین به نظر میرسد که ظهور سیگار در آمریکای لاتین و مکزیک بوده است.

همچنین در زمان مایاها و آزتکها شکلی اولیه از تنباکو و سایر مخدرات رونق داشته که در مناسک مذهبی به شکلی مورد استفاده بوده است.

GOD L

استفاده از توتون به عنوان مخدر و سیگار به نزدیک به 1500 سال پیش از میلاد مسیح بر میگردد و با کشف قاره آمریکا توسط آمریکو وسپوس این گیاه به اروپا آورده شد.

تا سال 1700 میلادی برگهای خشک شده توتون را در برگهای گیاهان دیگر می پیچیدند تا اینکه این محصول در برگ پیچیده ذرت به اسپانیا آورده شد و مدتی بعد اولین کاغذ سیگار ظهور نمود.

تصویر زیر اثر فرانسیس گویا میباشد که در آن مردی مشغول دود کردن سیگار است.

فرانسیس گویا

سیگارت به شکل تقریبا امروزی خود درسال 1845 در فرانسه ظهور یافت.

اولین ماشین تولید سیگار در سال 1847 در مکزیک و دومین ماشین مهم تولید سیگار درسال 1880 اختراع شدند.

ماشین تولید سیگار

این ماشین آلات باعث شدند تولید سیگار از روزی 40000 عدد به روزی 4 میلیون عدد برسد.

گسترش سیگار

در این دوران تا سالهای 1950 تبلیغات وسیعی برای سیگار آغاز شد و شرکتهای بزرگی شروع به تولید سیگار نمودند با ملایم شدن طعم توتونها، اضافه شدن طعم، ظهور فیلترها و بسیاری وقایع دیگر مصرف سیگار عمومی تر شد.

در زیر برخی تبلیغاتی که در آن دوران رواج داشت را با هم مرور میکنیم:

تبلیعات ضد سیگار

تبلیعات ضد سیگار

تبلیعات ضد سیگار

در این تبلیغات عموما ترویج جایگاه اجتماعی،‌قدرت، ثروت و بسیاری توانمندی های دیگر بود که در کنار رنگها و ابزارآلات و وسایل گرانقیمت در تصاویر به کار گرفته میشد.

ساختاری که هنوز هم در تبلیغات به شدت مورد استفاده است و هدف آن هم یک نتیجه بسیار ساده است.

بیننده خود را با استفاده از آن به شخصیت درون تصویر نزدیک تر یافته و به نوعی با او همذات پنداری نماید.

این روند صعودی مصرف همچنان ادامه داشت تا سال 1965.

کاهش مصرف دخانیات

از این سال به بعد به تدریج مصرف دخانیات در کشورهای پیشرفته رو به کاهش نهاد. سن قانونی خرید دخانیات به 18 سال تغییر کرد. بسیاری از فروشندگان از فروش به نوجوانان و در برخی ایالتهای آمریکا، جوانان، منع شدند.

از آن دوران تا امروز روند تولید سیگار روز به روز صنعتی تر شده است و به تدریج مصرف آن از حالت یک تفریح به شکلی تجاری در دسترس عموم قرار گرفته است.

عموما مصرف دخانیات در کشورهای در حال توسعه بیشتر است.

بنده شخصا در خصوص علت این موضوع تحقیق جامعی نکرده ام ولی اگر بخواهم خیلی ساده و سطحی نگاه کنم:

شاید بشود گفت که در این کشورها به دلیل استرس بالای ناشی از افزایش سرعت زندگی و همگام سازی با رشد مصرف مخدرات جهت تسکین عمومیت بیشتری میابد.

شاهدی که برای این حرفم میتوانم به آن اشاره کنم افزایش استفاده از کاغذ به جای برگ در زمان جنگ کریمه در سال 1853 بود که مصرف سیگار را به شکل وسیعی بالا برد. جریانی که در نهایت به تولید سیگارت منجر شد.

سربازان انگلیسی در این جنگ برای کنترل فشار ناشی از نداشتن برگ ذرت از روزنامه برای پیچیدن سیگار استفاده میکردند تا شاید با دود کردن آن تسکینی برای شرایط پر از فشار جنگ بیابند.

در این مقاله قصد ندارم بیش از این به تاریخچه این محصول بپردازم، بنابراین میروم سراغ روشهای ترک سیگار.

ترک سیگار

روشهای بسیاری برای ترک سیگار وجود دارد.

اگر بخواهیم آین روشها را دسته بندی کنیم به چند دسته اصلی تقسیم میشوند.

  • روش ترک ناگهانی که در تمام دنیا به نام بوقلمون سرد و متاسفانه در ایران به روش ترک یابویی گفته میشود. در این روش فرد ناگهان مصرف را قطع کرده و تلاش در کنترل مصرف خود مینماید.
  • روش بعدی، دارویی است، که با جایگزین کردن منابع نیکوتینی مختلف تلاش میکند نیکوتین مورد نیاز را به بدن رسانده و به شکلی باعث کاهش میل به سیگار شود.
  • روش دیگر روشهای برنامه ریزی کاهش تعداد مصرف میباشد
  • آخرین روش که خود به چندین زیر شاخه تقسیم میشود، روشهای روان درمانی و سایر روشهای درمان گروهی است.

من به عنوان یک مصرف کننده دخانیات با 22 سال سابقه مصرف دخانیات به تعداد 20 تا 30 نخ سیگار در روز توانستم پس از امتحان کردن تمام روشهای فوق فقط با یک روش موفق به ترک سیگار شوم.

داستان ترک من

من دفعات زیادی را تلاش کردم که سیگار را ترک نمایم.

روش جایگزین کردن تنقلات را امتحان کردم ولی همچنان میل به سیگار وجود داشت.

ورزش را امتحان کردم ولی کماکان سیگار ادامه داشت.

آدامس و چسب نیوکتین را امتحان کردم ولی فقط مصرفم را افزایش داد.

در نهایت به سراغ یک NGO رفتم.

خانم دکتری که با ایشان ملاقات کردم چند دقیفه ای از مضرات سیگار گفتند و بسیاری از چیزهایی که نمیدانستم و بسیاری از مواردی هم که میدانستم را بازگو نمودند.

بسیار نا امیدانه با موضوع برخورد مینمودند. تعجب نکردم، سیگار تجارت پر سودی است. افراد با نفوذی در این عرصه فعالیت میکنند  و اگر مدعی نوعدوستی باشند و درنظر داشته باشند NGO ای در این زمینه فعالیت کند یا نه تصمیم سختی در پیش ندارند. به عبارت دیگر وجود NGO به خودشان بستگی دارد.

روشن است، این رفتار هرکسی را از ادامه دادن دلسرد میکند. به هر تقدیر خانم دکتر من رو با دارویی آشنا کردند که در نهایت باعث ترک سیگار من شد.

دارویی که 21 میلیون ترک موفق داشت و من قرار بود نفر بعدی آن باشم.

وارنیکلین

وارنیکلین

عصاره گل طاووسی در دوران جنگ جهانی دوم کشف شد.

در آن دوران به دلیل تبلیغات ضد دخانیات نازی ها، دانشمندان به دنبال راهی برای کاهش مصرف آن به دلیل هزینه های بالایش بودند.

رساندن دخانیات به جبهه ها دشوار بود پس باید ماده ای پیدا میشد که این نیاز را کاهش دهد.

وارنیکلین در توضیح ساده حس لذت مصرف دخانیات را کاهش میدهد.

اینکه مکانیزم اثر آن چگونه است را در اینجا میتوانید بخوانید.

به هر تقدیر من توانستم به جای دوره 3 ماهه مصرف دارو در یک دوره 1 ماهه آن را ترک کنم.

که البته مضرات عصبی و روحی زیادی برایم داشت اما توانستم از این مهلکه جان سالم به در ببرم.

اکنون که یک سال از ترک سیگارم میگذرد میتوانم بگویم اگر هزینه این دارو برایتان زیاد نیست حدود 700 هزار تومان،‌میتوانید برای یک عمر از شر آن خلاص شوید.

البته باید در نظر داشته باشید به دلیل وجود برخی در پاها از مسائل روانی و همچنین ارتباط اعتیاد سیگار به کمبودهای کودکی، بهتر است در زمان ترک، خصوصا با این دارو مدتی را به مشاوره با روانکاو اختصاص دهید.

امیدوارم از این مقاله بهره کافی را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *